اطلاعیه ستاد امر به معروف در مورد فوت «مهسا امینی» و گشت ارشاد

روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر در مورد حادثه تأسف‌بار درگذشت مرحومه مهسا امینی اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به گزارش تبریز آنلاین؛ روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر در خصوص حادثه تاسف بار درگذشت مرحومه مهسا امینی اطلاعیه ای صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
ستاد امر به معروف و نهی از منکر با عرض تسلیت این ضایعه ناگوار به خانواده مرحومه مهسا امینی و طلب مغفرت از درگاه خداوند منان برای ایشان و صبر برای بازماندگان، درخصوص این واقعه تلخ نکات زیر را به عرض مردم شریف ایران می رساند.

۱- در این واقعه، اصل بر اجرای عدالت و شفافیت است و از دستگاه های مسئول انتظار می رود با رسیدگی کامل و اعلام به موقع، وجدان عمومی و اذهان آحاد جامعه را در قضاوت منصفانه یاری نمایند.
۲- ستاد امربه معروف و نهی از منکر همان‌گونه که بارها اعلام کرده با فرآیندی که منجر به مقابله مستقیم گشت ارشاد پلیس با بدحجابان و دستگیری و دادگاهی نمودن مردم عادی شود مخالف است و اعتقاد دارد با راهکارهای مناسب و بدون تنش های اجتماعی این مسئله را می توان به شیوه های بسیار اثرگذار تدبیر و حل کرد؛ چون در طرح جامع ستاد امربه معروف و نهی از منکر، گشت ارشاد پلیس به گشت ارشاد مسئولان و اقویا و گشت حمایتی مردمی با رویکرد جایگزینی تخلف به جای جرم، تبدیل وضعیت می‌دهد.

۳- اکنون که رئیس جمهور محترم به وزیر کشور دستور پیگیری ویژه داده اند، چون این مسئله و مسائل مشابه محصول یک فرآیند است، مناسب نیست وزارت کشور فقط به بررسی موردی و جزییات این واقعه اکتفا کند بلکه این مسئله را به صورت کامل و جامع بررسی و گزارش همه جانبه ای از عللی که منجر به بروز چنین معلولی شده است، ارائه و پاسخ به این سوالات را مد نظر قرار دهد:
۳۲ دستگاهی که در حوزه عفاف و حجاب بنا به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی طی ۱۷ سال گذشته۳۳۰ تکلیف قانونی برعهده دارند برای تقویت نظام چگونه به وظایف خود عمل کردند؟
* آیا برای این جوان ۲۲ ساله و میلیون ها جوان دیگر این مرز و بوم فرهنگ‌سازی لازم توسط دستگاه های فرهنگی در کنار اجرای صحیح قانون صورت پذیرفته یا فقط به شعار «کار فرهنگی» اکتفا شده است؟
* صدا و سیما به عنوان نهادی که بیشترین مسئولیت فرهنگ‌سازی را در حوزه عفاف و حجاب دارد آیا به وظایف فرهنگی خود به گونه ای عمل کرده است تا فرزندان جامعه ما رو در روی پلیس قرار نگیرند؟
* آیا آموزش و پرورش و آموزش عالی، خود را متولی تربیت و تزکیه فرزندان این مرز و بوم نیز می دانند یا وظیفه اصلی را صرفا در آموزش دروس خلاصه و با ترک فعل های قانونی در فرهنگ سازی عفاف و حجاب، عملا پلیس را مجبور به برگزاری کلاس های آموزشی کرده اند؟ آیا نیروی حافظ نظم و امنیت باید متولی برگزاری کلاس های آموزش عفاف و حجاب باشد؟
* از ستاد امربه معروف گرفته تا خود وزارت کشور و بقیه نهادهای مسئول چقدر به وظایف قانونی خود در بحث عفاف و حجاب درست عمل می کنند؟ حتما باید حوادث ناگواری در این کشور رخ دهد تا متولیان و مسئولان به فکر چاره جویی بیفتند؟

۴- ستاد امر به معروف و نهی از منکر ضمن تاکید بر لزوم حل معضل موجود در حوزه عفاف و حجاب، معتقد است که نگاه به این مسئله باید تغییرکرده و جرم بودن بدحجابی و بازداشت و تشکیل پرونده و دادگاهی شدن افراد که تنها موجب بروز تنش های اجتماعی و موج سواری دشمن خواهد شد، در قوانین اصلاح و با پدیده بدحجابی به عنوان یک تخلف برخورد کرد.
در مواجهه با این موضوع نه پلیس باید مستقیماً وارد صحنه شده و نه کار به محاکم قضایی سپرده شود و نه قوه مجریه مسئولیت کار را برعهده بگیرد بلکه مسئله عفاف و حجاب فقط با سپردن کار به دست خود مردم و دادن اختیارات قانونی مشخص و برنامه ریزی و مدیریت صحیح قابل حل است.
۵ – مجلس شورای اسلامی می بایست به صورت جدی و جامع به بررسی طرح عفاف و حجاب پرداخته و جامعه را از التهاب بحران ها و ایجاد حوادثی که هر از چندگاهی به وقوع می پیوندد، نجات دهد. نمایندگان مردم منتظر نمانند تا آمربه معروف و ناهی از منکری مورد اهانت و ضرب و جرح قرار گرفته یا به شهادت برسد یا جوان بدحجابی در فرآیند اعمال قانون،آسیب های جبران ناپذیری ببیند. مگر نه اینکه به قول شهید سلیمانی همه مردم اعم از بدحجاب و با حجاب فرزندان ما هستند چرا باید در خلاها و اشکالات قانونی، بین فرزندان کشور تقابل صورت گیرد؟
قانون برای رفع مشکلات اجتماعی وضع می شود و اکنون که این منازعات وجود دارد یعنی یا قانون وجود ندارد یا ناکارآمد است. لذا برای جلوگیری از تقابل های اجتماعی، اصلاح فوری قانون بنا به مصالح عقلایی و شرعی بدون تسلیم در مقابل جوسازی ها و سیاست زدگی ها، مطالبه به حق و جدی جامعه اسلامی از مجلس شورای اسلامی است.

۶- متاسفانه در حوادث تاسف باری از این دست، عده ای از سلبریتی های هنجارشکن و مروج بی بند و باری که خود از عوامل مهم تخریب فرهنگی جامعه می باشند بر احساسات جریحه دار شده جامعه موج سواری می کنند. این غوغاسالاران که غالبا با ارتزاق از پول های بی رویه دستگاه های حاکمیتی و تریبون آنها چهره های مطرحی شده اند در هم‌صدایی با رسانه های بیگانه و برخی عناصر ساده لوح از هر ماجرایی، دستاویزی برای هتک حرمت، توهین و تمسخر می سازند. حساب این افراد منفعت طلب که مترصد فرصتی هستند تا التهاب آفرینی و تشویش افکار عمومی نمایند از حساب مردم جداست. لذا باید گشت ارشاد مسئولان و سلبریتی ها فعال شود و پلیس، کلاس های آموزشی عفاف و حجاب را به جای مردم عادی برای سلبریتی ها برگزار کند تا شاید اندکی جبران مافات شود. سلبریتی های هنجارشکن و مسئولان سلبریتی پرور که فرهنگ جامعه را تخریب کرده اند نباید در ولنگاری فضای مجازی به جای شرمندگی، طلبکار باشند.

در پایان ستاد امر به معروف و نهی از منکر مجددا ناراحتی عمیق خود را از بروز و ظهور چنین وقایع ناگواری ابراز می دارد و تأسف می خورد که چرا باید به جای حاکمیت آرامش در سایه عقلانیت و قوانین مترقی، امروز شاهد چنین رویدادهای تلخی در بلاتکلیفی ها و خلاهای قانونی با قصور و تقصیر نهادهای فرهنگ ساز باشیم.
از خداوند متعال مسئلت می نماییم جهان نا آرام بشریت را به وجود و ظهور آرام بخش و عدل گستر حضرت حجت(عج) منور نماید.

 

مهسا امینی ، علت مرگ مهسا امینی ، خاکسپاری ژینا امینی ، گشت ارشاد ، امر به معروف