تحریم های جدید آمریکا این بار به بهانه ناآرامی ها در ایران

ایالات متحده آمریکا در پی دخالت در امور داخلی ایران، تحریم های جدیدی را به بهانه ناآرامی های اخیر علیه مقامات ایرانی از جمله وزیران کشور و ارتباطات اعلام کرد

به گزارش تبریز آنلاین، وزارت خزانه‌داری آمریکا در تداوم دخالت های واشنگتن در امور داخلی ایران روز پنجشنبه به وقت محلی، تحریم‌هایی را علیه برخی مقامات ایرانی از جمله احمد وحیدی وزیر کشور و عیسی‌ زارع ‌پور وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی اعمال کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد اسامی چندین نفر از جمله وزیر ارتباطات و وزیر کشور ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

بر اساس اعلام دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری( اوفک)، نام هفت مقام ارشد جمهوری اسلامی ایران در فهرست تحریم ها قرار گرفته و ادعا شده است این افراد به دلیل نقش داشتن در سرکوب اعتراض ها و قطع دسترسی ایرانیان به اینترنت تحریم شده اند.

وزارت خزانه داری آمریکا ٣١ شهریور نیز پلیس امنیت اخلاقی و چند مقام دیگر ایرانی را به بهانه دخالت در امور داخلی ایران تحریم کرده بود.

بر اساس اعلام وزارت خزانه داری آمریکا هفت مقامی که در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند، شامل:

– یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دلیل ارتباط با سپاه

– وحید مجید رئیس پلیس فتا فراجا به دلیل ارتباط با پلیس سایبری ایران

– حسین نجات فرمانده کل سپاه در قرارگاه ثارالله، به دلیل ارتباط با سپاه

– حسن رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ به دلیل ارتباط با نیروی انتظامی

– حسین ساجدی‌نیا معاون عملیات فراجا به دلیل ارتباط با نیروی انتظامی

– عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات ذیل قانون تحریم‌های حقوق بشری ایران

– احمد وحیدی وزیر کشور

وزیر کشور ذیل ادعاهای مربوط به حقوق بشر نیز در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته است.

برایان نلسون معاون وزیر خزانه داری آمریکا ادعا کرده است ایالات متحده قطع دسترسی اینترنت در ایران و ادامه سرکوب خشونت آمیز اعتراضات مسالمت آمیز را محکوم می کند.

این مقام آمریکایی گفته است: آمریکا در مجازات کسانی که این اقدامات را هدایت و از آنها حمایت می کنند، تعلل نخواهد کرد و حق آزادی بیان و تجمع مسالمت آمیز برای تضمین آزادی و کرامت فردی حیاتی است.

وزارت خزانه داری آمریکا ادعا کرده است تحریم های جدید، نشان دهنده تعهد ایالات متحده به حمایت از حق تجمع مسالمت آمیز و تبادل آزاد اطلاعات است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا عصر دوشنبه به وقت محلی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که این هفته تحریم‌های جدیدی را در پی ناآرامی‌ها در ایران اعمال می‌کند.

وی همچنین مدعی شده بود ایالات متحده دسترسی ایرانیان به اینترنت را آسان‌تر می‌کند و دسترسی بیشتر به پلتفرم‌ها و سرویس‌های امن و خارجی تسهیل می‌شود.

سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرده بود که دولت بایدن چندین بار حمایت خود را اعلام کرده است و به حمایتش ادامه خواهد داد.

این مقام کاخ سفید با بیان این ادعا که واشنگتن در تلاش برای دسترسی آزادانه ایرانیان به اینترنت است، تاکید کرد که دولت بایدن تحریم‌هایی را به بهانه این ناآرامی‌ها و علیه عاملان این خشونت‌ها اعلام خواهد کرد.

«ویلیام برنز» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نیز در مصاحبه با شبکه خبری سی بی اس نیوز درباره حوادث و ناآرامی‌های اخیر در ایران مدعی شده بود که ناآرامی‌ها محدود به مساله خاصی نیست.

وی ادعا کرده بود معترضان افراد بسیار شجاعی هستند که حاضرند خطر تظاهرات را بپذیرند چرا که از فروپاشی اقتصادی، فساد و محدودیت‌های اجتماعی که به ویژه زنان ایرانی با آن روبرو هستند و نیز سرکوب سیاسی خسته شده‌اند.

ئیس سازمان سیا همچنین اعلام کرده بود واشنگتن از جریان آزاد اطلاعات حمایت خواهد کرد.

این موضعگیری‌های دولت بایدن در حالی است که از سویی مدعی دیپلماسی در قبال ایران بوده و همزمان با تبادل پیام با تهران و اصرار بر مذاکره مستقیم، در امور داخلی ایران دخالت می‌کند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه در گفتگو با سیمون کاونی وزیر امور خارجه ایرلند بخشی از اتفاقات اخیر در ایران تظاهرات مسالمت آمیز است که ما طبق قانون اساسی کشور از آن حمایت می کنیم و طرح مسالمت آمیز مطالبات مردم را حق قانونی آنان می دانیم و همواره به آن توجه و پاسخ داده ایم. ۰۰

وی افزود: اما در این میان برخی اغتشاش گران با هدایت خارجی و تحریک شبکه های تلویزیونی خارجی، اقدام به تخریب اموال عمومی و حمله به مردم و پلیس با سلاح گرم و سرد کردند که مردم از پلیس انتظار دارند امنیت آنان را در مقابل این افراد حفظ نماید و پلیس با دقت، رعایت حقوق انسانی، اقتدار و اعتماد مردمی به حفظ امنیت مبادرت ورزید.

وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت: احدی در تظاهرات مسالمت آمیز دستگیر نشده است. دستگیر شدگان آشوبگرند و برخی هم که در بین آشوبگران احساسی عمل کرده اند، آزاد شده اند، اما بکارگیرندگان‌ سلاح و یا اعضای سازماندهی شده گروه های تروریستی به دست عدالت سپرده خواهند شد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: بی تردید جمهوری اسلامی ایران در مسیر مبارزه با تروریسم به برخورد قاطع با تحریکات و اقدامات گروه های تروریستی ادامه خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ایران یادآوری کرد: فراموش نکنید در حوادث داخلی آمریکا و ماجرای اشغال کنگره، مدتها اینترنت در آمریکا بر روی مردم قطع شد و حتی صفحات شخصی مجازی رئیس جمهور وقت آمریکا با توجیه امنیت ملی بسته شد.