سرما در راه آذربایجان شرقی

سرما در راه آدربایجان شرقی

«محمد امیدفر»، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه این وضع کلیه نواحی استان به ویژه نیمه شمالی را در بر می گیرد، افزود: بررسی نقشه های هواشناسی و آخرین تصاویر ماهواره ای نشان می دهد در این بازه زمانی جوی ناپایدار در استان حاکم شده و موجب ابرناکی، […]

«محمد امیدفر»، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه این وضع کلیه نواحی استان به ویژه نیمه شمالی را در بر می گیرد، افزود: بررسی نقشه های هواشناسی و آخرین تصاویر ماهواره ای نشان می دهد در این بازه زمانی جوی ناپایدار در استان حاکم شده و موجب ابرناکی، وزش باد گاهی تا به نسبت شدید و بارش باران گاهی به صورت رگبار و غرش آذرخش می شود.

وی با بیان اینکه این وضع تا شب چهارشنبه ادامه می یابد، اظهار کرد: فعالیت این سامانه در نواحی سردسیر و کوهستانی استان موجب بارش برف و در برخی نواحی بروز مه می شود.

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به فعالیت این سامانه، احتمال لغزندگی و اختلال در تردد جاده ای، آبگرفتگی معابر و جاری شدن رواناب، مه گرفتگی، برخورد آذرخش و بارش تگرگ وجود دارد.

امیدفر، ادامه داد: با توجه به وزش باد به نسبت شدید، احتمال رخداد تندبادهای لحظه ای، سقوط یا پرتاب اجسام، خسارت به سازه های سبک و احتمال خیزش گرد و خاک، خسارت به صنعت کشاورزی و تاسیسات حساس به دما وجود دارد.

وی خواستار احتیاط در ترددهای جاده ای به ویژه در جاده های کوهستانی، عدم اتراق در حریم رودخانه ها و مسیل ها، لغو سفرهای غیرضروری و فعالیت های کوهنوردی، محکم کردن سازه های سبک، عدم پارک خودروها در کنار درختان فرسوده و صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی شد.

به گزارش ایرنا، آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

آذربایجان شرقی همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.