حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم:

پویایی هر جامعه به پویایی رسانه‌ها بستگی دارد

حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم گفت: پویایی هر جامعه به پویایی رسانه‌ها بستگی دارد.

به گزارش تبریز آنلاین، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم شامگاه چهارشنبه در مراسم گرامی داشت روز خبرنگار در تبریز گفت: پویایی هر جامعه به پویایی رسانه‌ها بستگی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم افزود: در آذربایجان شرقی صدها رسانه در قالب های مختلف وجود دارند که تلاش می کنند اخبار و تحولات را روی خروجی قرار دهند اما متاسفانه رسانه‌های استانی به عنوان منبع اخبار به خوبی حمایت نمی شوند و این عدم حمایت سبب شده تا رسانه ها به عنوان منبع موفق عمل نکنند.

وی با اشاره به دلایل کم فروغ شدن رسانه های شهرستانی، گفت: با کمال تأسف فشارهای حقوقی، فشارهای اشخاص و فشارهای اقتصادی و اجتماعی سبب شده تا رسانه های شهرستانی کم فروغ شده و این کم فروغی یا تاریکی رسانه ها موجب می شود تا برخی به رسانه‌های خارج نشین روی آورند رسانه‌های خارجی نشین نیز به اهداف حامیان خود وفادار بوده و خط انان را دنبال می کنند که تهدید بزرگی است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی افزود: جایگزینی رسانه های خارج نشین فرصت پاسخگویی و توضیح مسئولان را در مسایل مختلف سلب می کند.

وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در یک سال گذشته به جهاد تبیین خیلی تاکید کردند بر این اساس فرصت خوبی برای تبیین خدمات دولت توسط رسانه ها در راستای جهاد تبیین و اطلاع رسانی توسط رسانه ها وجود دارد.

امام جمعه تبریز افزود: عدم حمایت از رسانه های محلی کم کاری به وجود می آورد که این کم‌کاری و خلاء ایجاد شده توسط شبکه های خارجی و رسانه های ضد انقلاب پر می شود.

وی  با بیان اینکه رسانه ها عامل توسعه هستند و با خاموشی انسان ها فرصت توسعه از بین می‌رود، گفت: مسئولان باید تلاش کنند و رسانه‌ها پویا باشند تا بتوانند امتیازات بزرگی را برای منطقه خود کسب کنند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم ادامه داد: خبرنگاران رکن اصلی رسانه ها هستند و باید قلم و بیان خود را برای تعالی اسلام کشور و ملت به کار بگیرند.

وی خاطرنشان‌کرد: رعایت حق، انصاف و امانتداری، پرهیز از سیاه‌نمایی، دوری از انتشار اخبار مشکوک و مبهم از مواردی است که باید خبرنگاران به آن توجه کنند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی افزود: دقت، صحت، دوری از تشویش افکار، امیدوار کردن مردم، حفظ حرمت و حدود سازمان ها و حریم اشخاص، اخلاق مداری و تقوای حرفه ای از مصادیقی است که خبرنگاران را در حرفه خود موفق می کند.

وی ادامه داد: نگاه حزبی، ایجاد دلسردی و عدم پذیرش خطاها از جمله آفات کار خبرنگاری است که با روح صداقت و حقیقت بینی منافات دارد.

امام جمعه تبریز با بیان نکاتی که خبرنگاران می توانند با انجام این نکات حرفه خبرنگاری را بهتر در خدمت جامعه قرار دهند، گفت: خبرنگاران مشکلات و مطالبات مردم را بدون کم و زیاد و حفظ امانت به گوش مسئولان برسانند، با انصاف پیگیری کنند و خواسته های به حق مردم را مطالبه کنند.

وی تاکید کرد: اخباری که با سلیقه خبرنگار سازگار نیست نباید از متن خبر حذف شود در واقع اعمال نظر شخصی در تنظیم خبر آسیب آفرین است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم گفت: خبرنگاران باید خود را مدیون و وام دار خون شهدا، ارزش های انقلاب، امام راحل و محرومان بدانند.